Mezi nebankovní půjčky se zařazují všechny půjčky, které nejsou přímo od banky. Tedy nejedná se jen o klasické nebankovní společnosti, ale také o půjčky od jednotlivců. Získat půjčku od jednotlivce se dá několika způsoby. Má to však pár háčků. Právě půjčkám od jednotlivců se budu věnovat v tomto článku.

V první řadě je třeba říci, že půjčku vám nemůže poskytnout kdokoliv. Pokud se jedná o půjčku s úrokem, tedy věřitel (ten který vám půjčuje) má z toho zisk, tak musí mít na to patřičné oprávnění, neboť se jedná o podnikatelskou činnost. To znamená, že musí mít na to živnost. Samozřejmě existují i výjimky, ale doporučuji se vyhnout lidem, kteří nabízejí půjčku, aniž by na to měli jakýkoli papír.

Specifickou skupinou jsou půjčky od rodiny, přátel a známých. Předtím než si půjčíte od někoho z rodiny, přátel nebo známých tak si to dobře promyslete. Můžete se dostat do velmi nepříjemné situace, když nebudete schopen splácet půjčku. Na jedné straně to je sice velká ostuda, ale na straně druhé máte větší šanci, že to nepoženou před soud a nepošlou na vás exekutora, který vám vezme i to poslední co máte. Pokud si však půjčujete od rodiny nebo od někoho ze známých, trvejte na smlouvě. Nikdy nevíte, kdy to využijete. Zpravodajství je plné příběhů o různých sporech v rodinách právě kvůli penězům.

Půjčku od jednotlivce můžete získat například prostřednictvím inzerátu ať už v tištěném nebo internetovém médiu. Existuje na internetu několik stránek, které se věnují právě inzerci půjček.

U půjček od jednotlivců třeba být dvakrát tak opatrný. Určitě doporučuji sepsat smlouvu nebo alespoň nějakou dohodu, ze které budou vyplývat práva a povinnosti zúčastněných stran. Celkově půjčka od jednotlivce by měla být poslední možností, a pokud máte možnost, upřednostněte banku nebo jinou nebankovní společnost.