Koupili jste si nové vozidlo? A víte o tom, že musíte mít sjednané povinné ručení? Tuto povinnost stanovuje v České republice zákon č. 168/1999 Sb. Jedná se o zákonné pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Povinné ručení pokrývá škody na zdraví a majetku, které způsobíte provozem svého vozidla někomu jinému. Pamatujte, že povinné ručení se nevztahuje na krytí škod na vašem vozidle. K takovým účelům slouží havarijní pojištění.

Na trhu v současné době působí hned několik pojišťoven, které získaly licenci pro poskytování povinného ručení. Abyste nemuseli nabídky jednotlivých pojišťoven srovnávat ručně, můžete využít online porovnání povinného ručení. Nejprve vyplníte jednoduchý online formulář, který vyžaduje zadání osobních údajů a informací o vašem vozidlo, a následně se vám vyhodnotí nabídky jednotlivých pojišťoven od té nejvýhodnější.

Nástroj kalkulátor povinného ručení je poměrně rychlý, a tak budete mít vyhodnocení do několika sekund. Navíc jsou ve výsledné nabídce započítány všechny aktuální slevy, internetové slevy či další akční nabídky. Více informací na http://www.mpojisteni.cz

Kdo se musí pojistit?

Chcete-li své vozidlo provozovat na tuzemské pozemní komunikaci, musíte si podle zákona č. 168/1999 Sb. uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla neboli povinné ručení. Tuto povinnost má každý vlastník motorového vozidla. Jestliže by tuto povinnost nesplnil, vystavil by se riziku vysoké pokuty, která může být od 5 000 Kč do 40 000 Kč.

Od 1. ledna 2009 má majitel nepojištěného vozidla povinnost platit za každý den příspěvek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Tak se vám může nepojištění vozidla značně prodražit.

Pokud byste způsobili dopravní nehodu s nepojištěným vozidlem, museli byste uhradit škody na majetku a zdraví jiných osob z vlastní kapsy. Vyplatí se tedy sjednat si povinné ručení ihned po zakoupení vozidla.